وزنه برداری المپیک لندن 2012

وزنه برداری المپیک لندن ۲۰۱۲

وزنه برداری المپیک لندن ۲۰۱۲ با درخشش ملی پوشان ایران به اتمام رسید.بهداد سلیمی مدال طلای …

 

http://www.filmsport.ir/wp-content/uploads/2014/03/li.png گلچینی از زیباترین مسابقات وزنه برداری المپیک لندن ۲۰۱۲

 

http://www.filmsport.ir/wp-content/uploads/2014/03/li.png مجموعه استثنایی  همراه با مسابقات ملی پوشان ایران و حاشیه  مسابقات وزنه برداری المپیک لندن

 

http://www.filmsport.ir/wp-content/uploads/2014/03/li.png این مجموعه شامل  ۱۰  حلقه فیلم است

 

http://www.filmsport.ir/wp-content/uploads/2014/03/li.pngبرای سفارش فیلم وکسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید :  ۰۹۱۹۶۳۸۳۱۳۶ – ۰۹۱۱۹۱۹۹۰۹۳

 

http://www.filmsport.ir/wp-content/uploads/2014/03/li.png تحویل دو روزه درب منزل                                                   http://www.filmsport.ir/wp-content/uploads/2014/03/li-hover.png لیست کامل فیلم های وزنه برداری

————————————————————————————————–———————–———————–

وزنه برداری المپیک لندن

 

وزنه برداری المپیک لندن ۲۰۱۲

وزنه برداری المپیک لندن ۲۰۱۲

تیم ملی وزنه‌برداری ایران پس از کسب عنوان سومی جهان در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۱ پاریس، ضمن رفتن روی سکوی جهانی برای اولین بار، ۶ سهمیه کامل رقابت‌های المپیک را به دست آورد تا با تیمی کامل در آوردگاه ورزش جهان حضور یابد.

شاگردان کم سن و سال کوروش باقری که طی ۲ سال اخیر افتخارات بسیاری را به خود اختصاص داده‌اند(از قهرمانی جوانان جهان تا کسب سومی بزرگسالان جهان و البته تشکیل تیمی قدرتمند بدون دوپینگ) از ماه‌ها قبل از  المپیک اردوهای آماده سازی خود را آغاز و در فاصله کمتر از ۱۰۰ روز تا این رقابت‌ها با کسب عنوان قهرمانی آسیا در کره‌جنوبی برای حریفان قدرتمند خود در المپیک ۲۰۱۲ لندن خط و نشان کشیدند.

تیم ملی وزنه‌برداری در حالی با ۶ وزنه بردار عازم لندن شد که از این تیم به عنوان پرامیدترین تیم حاضر در کاروان ورزش ایران نام برده می‌شد و این در حالی بود که رکوردهای زده شده توسط پولادمردان در رکوردگیری‌ها کسب چندین مدال رنگارنگ را در المپیک حکایت می‌کرد.

نکته قابل توجه اینکه قبل از آغاز رقابت‌های المپیک و در استارت لیست نهایی اعلام شده از سوی کمیته اجرایی رقابت‌های وزنه‌برداری المپیک، پولادمردان کشورمان در ۳ وزن، بخت کسب مدال محسوب می‌شدند. از رستمی و سلیمی به عنوان بخت کسب مدال طلا تا انوشیروانی به عنوان بخت اول کسب مدال برنز.

قبل از آغاز رقابت‌ها امیدواری باقری به شاگردانش نوید کسب نتیجه‌ای شگفت انگیز و تاریخی را می‌داد که در نهایت با کمی ارفاق این انتظار به وقوع پیوست.

در زیر نگاهی می‌اندازیم به نتایج رقم خورده توسط وزنه‌برداران ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن.

*دسته ۸۵ کیلوگرم:

کیانوش رستمی و سهراب مرادی: رستمی با برطرف شدن آسیب دیدگی به مرز آمادگی ۱۰۰ درصد رسیده و از نظر پزشکان هیچ مشکلی برای حضور در المپیک نداشت. سهراب نیز هرچند آماده بود اما مصدومیت انگشت و کشاله پا، وی را از آمادگی ایده‌آل دور کرده و کادر فنی را کمی نگران کرده بود. با این حال قبل از آغاز رقابت‌ها از این دو به عنوان بخت‌های اول و دوم کسب طلای دسته ۸۵ کیلو یاد شده و همین بس که کوروش باقری در وصف دو وزنه بردار ۸۵ کیلویی‌اش گفته بود برای کسب قهرمانی المپیک، رقابت جذابی را بین این دو نفر پیش‌بینی می‌کنم.

با این حال در عمل اتفاق دیگری رخ داد و رستمی به مدال برنز رسید و مرادی نیز با مهار ناموفق ۳ وزنه درخواستی خود در یکضرب از دور رقابت‌ها کنار رفت تا در نهایت مقصر اصلی این نتایج، استرس رستمی و ناآماده بودن مرادی عنوان شود.

با آغاز رقابت‌های وزنه‌برداری در دسته ۸۵ کیلوی المپیک ۲۰۱۲ لندن، در همان ابتدای کار و در حرکات یکضرب سهراب مرادی ۳ بار در مهار وزنه ۱۶۶ کیلویی رقابت‌ها ناکام ماند و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

در ادامه این رقابت کیانوش رستمی دیگر وزنه بردار دسته ۸۵ کیلویی کشورمان در انتخاب اول خود وزنه ۱۷۱ کیلویی را بالای سر برد. وی در ادامه وزنه ۱۷۴ کیلویی را انتخاب کرد اما این بار مقابل این وزنه ناکام بود. رستمی بلافاصله برای بلند کردن این وزنه وارد شد که دوباره در مهار آن ناکام ماند تا به این ترتیب در حرکات یکضرب با ۱۷۱ کیلو به کار خود خاتمه دهد. وی در این دسته پنجم شد.

در ادامه و در حرکات دوضرب رستمی کار خود را با مهار موفق وزنه ۲۰۹ کیلویی آغاز کرد تا با توجه به حذف وزنه بردار چینی، امید برای کسب مدال توسط کیانوش به کاروان وزنه برداری کشورمان بیشتر شود، اما برای دومین حرکت خود وزنه ۲۱۴ کیلویی را انداخت تا کار به حرکت سوم بکشد. در حرکت سوم نیز رستمی باز هم ناموفق بود تا با مجموع ۳۸۰ کیلو پس از وزنه برداران لهستان و روسیه سوم شود.

به این ترتیب مسابقات دسته ۸۵ کیلو با کسب نخستین مدال کاروان ورزش ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن همراه شد. در این دسته کسب نتیجه‌ای بهتر از پولادمردان این دسته انتظار می‌رفت تا این دو نفر (یکی با کسب مدال برنز و دیگری با حذف از دور رقابت‌ها) علاقمندان به ورزش را متعجب زده کنند.

*دسته ۹۴ کیلوگرم:

سعید محمدپور: قبل از المپیک هنوز به چیزی که باقری انتظارش را داشت نرسیده بود، اما سرمربی تیم ملی مطمئن بود که حتی تا ۵ روز قبل از آغاز رقابتش در المپیک هم تغییرات زیادی را در بدنش خواهد دید تا به نوعی امید به مدال‌آوری در این وزن هم وجود داشته باشد.

در این دسته سعید محمدپور، نفر سوم جهان رقابت خود را با ۹ وزنه‌بردار دیگر آغاز کرد. وی در حرکات یکضرب کار را با انتخاب وزنه ۱۷۷ کیلویی آغاز کرد که در مهار آن موفق بود. در ادامه رقابت خود را با مهار وزنه ۱۸۰ کیلویی در حرکت دوم پیگیری کرد. محمدپور در انتخاب سوم خود وزنه ۱۸۳ کیلویی را هم مهار کرد تا به این ترتیب با کسب عنوان چهارمی در حرکات یکضرب به کار خود خاتمه دهد.

محمدپور در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۱ پاریس نیز با مهار وزنه ۱۸۱ کیلوگرمی با قرار گرفتن در جایگاه چهارم حرکات یکضرب به کار خود پایان داده بود. وی در همین رقابت‌ها در حالی به عنوان سومی جهان رسید که در دوضرب وزنه ۲۲۱ کیلویی را مهار کرد و در مجموع به ۴۰۲ کیلو رسید.

همین موضوع عاملی شد تا انتظارها برای کسب دومین مدال وزنه برداری در دومین شب حضور ایرانی‌ها بیشتر از گذشته شود.

در حرکات دوضرب نماینده ایران با مهار وزنه ۲۱۹ کیلویی کار خود را آغاز کرد. محمدپور برای حرکت دوم خود در مهار وزنه ۲۲۴ کیلویی ناکام بود. وی برای حرکت سوم وزنه ۲۲۶ را انتخاب کرد که باز هم ناکام ماند تا با مجموع ۴۰۲ کیلو و قرار گرفتن در رتبه پنجم المپیک به کار خود خاتمه دهد.

در این دسته محمدپور عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشت و با جسارت و جنگندگی خود، حداقل رضایت کادرفنی را جلب کرد اما ثبت رکوردهایی استثنایی توسط وزنه برداران این دسته که حتی منجر به شکسته شدن رکورد المپیک و جهان در این دسته شد، در نهایت باعث شد تا وزنه بردار شایسته کشورمان دستش از کسب مدال دور بماند.

محمدپور جوان در رقابت‌های وزنه برداری قهرمانی جهان ۲۰۱۱ پاریس در مصافی جذاب و تماشایی به عنوان جوان‌ترین عضو تیم ملی به مدال برنز رسید و به عنوان پدیده رقابت‌ها خود را معرفی کرده بود.

*دسته ۱۰۵ کیلوگرم:

نواب نصیرشلال: نواب هم نسبت به گذشته شرایط خوبی داشت اما انتظار کسب مدال آن هم از نوع نقره برای وی کمی دور از ذهن به نظر می‌رسید.

نصیرشلال نیز در رقابت‌های قهرمانی آسیا در یکضرب به مدال طلا رسید و هرچند که در دوضرب عملکرد ناموفقی از خود به جای گذاشت اما بارقه‌های امید را برای حضور موفق در المپیک در دل‌ها به وجود آورد.

قبل از آغاز رقابت‌ها دو وزنه بردار قدرتمند روسیه یعنی خادزیمورات آکائف و دیمیتری کولوکوف که در جهانی پاریس قهرمان و نایب قهرمان شدند به طرز مشکوکی از حضور در رقابت‌‌های این دسته به بهانه مصدومیت سرباز زدند تا امیدها برای کسب مدال در این دسته توسط نماینده کشورمان بیشتر و بیشتر شود. الحق و الانصاف نصیرشلال هم از این فرصت به نحو احسن استفاده کرد و یک مدال نقره با ورزش برای کاروان ایران به ارمغان آورد هرچند که اگر کمی خوش شانس‌تر بود رنگ مدال نواب قطعا طلایی می‌شد.

نواب نصیرشلال وزنه بردار دسته ۱۰۵ کیلوی کشورمان در آغاز رقابت‌های این دسته و در حرکات یکضرب ابتدا ۲ بار در مهار وزنه ۱۸۳ کیلویی ناکام بود و در حالی که در آستانه حذف از رقابت‌ها بود وزنه ۱۸۴ کیلویی را بلند کرد و به کار خود در یکضرب پایان داد.

نصیرشلال پیش از این با مهار وزنه ۱۸۷ کیلویی قهرمان آسیا شده بود.

رقابت‌های دوضرب در حالی آغاز شد که ۲ نفر از دور رقابت‌ها از گروه A اوت کرده و تنها ۷ نفر باقی مانده بودند. نصیرشلال در دوضرب با مهار وزنه ۲۲۲ کیلویی آغاز کرد، هر چند که این کار به سختی صورت گرفت و برای حرکت اول نواب تنها دو چراغ سفید گرفت.

وی برای حرکت دوم وزنه ۲۲۷ کیلویی را به خوبی مهار کرد ولی در حرکت سوم نتوانست وزنه ۲۲۹ را مهار کند و به مدال نقره بسنده کرد.

*دسته ۱۰۵+:

بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی: برای حضور موفق در المپیک ۲۰۱۲ لندن، همان مقدار آمادگی قبل از المپیک برای سلیمی کفایت می‌‌کرد هرچند که انتظار رکوردشکنی نیز از سلیمی می‌رفت. انوشیروانی نیز به قول باقری با جنگندگی مسابقات جهانی می‌توانست یک بار دیگر مدال نقره خود را این بار در المپیک تکرار کند.

در آخرین شب رقابت‌های وزنه‌برداری المپیک ۲۰۱۲ لندن، وزنه‌برداران فوق سنگین به مصاف هم رفتند تا قوی‌ترین مرد المپیک در پایان این رقابت مشخص شود.

بهداد سلیمی که سال گذشته در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۱ پاریس وزنه ۲۱۴کیلویی را مهار کرد تا رکورد جهان یک کیلوگرم افزایش پیدا کند برای آغاز رقابت خود با وزنه ۲۰۱ کیلوگرم آغاز کرد که موفق به مهار آن شد.

سلیمی در حرکت دوم وزنه ۲۰۵ کیلوگرم را بالای سر برد و در حرکت سوم نیز وزنه ۲۰۸ کیلوگرم را بالای سر برد.

همچنین انوشیروانی که سال گذشته در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۱ پاریس وزنه با وزنه ۱۹۸ کیلویی به مدال برنز رسیده بود، در المپیک کار خود را در یک ضرب با مهار این وزنه آغاز کرد. وی برای حرکت دوم خود از پس مهار ۲۰۴ کیلویی برنیامد اما در دفعه سوم این وزنه را مهار کرد.

در حرکات دوضرب سلیمی که در قهرمانی جهان در حرکات دوضرب ۲۵۰ کیلوگرم را مهار کرده و عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داده بود کار خود را در المپیک با وزنه ۲۴۷ کیلویی آغاز کرد. وی در حرکت دوم وزنه ۲۶۴ را که رکورد جهان و المپیک است انتخاب کرد که موفق به مهار آن نشد و از زدن حرکت سوم امتناع کرد تو طلای این وزن را به خود اختصاص داد.

در رقابت‌های دوضرب نیز انوشیروانی با مهار وزنه ۲۳۷ کیلوگرم در حرکت اول کار را آغاز کرد. سجاد در حرکت دوم وزنه ۲۴۵ را درخواست کرد که با موفقیت آن را بالای سر برد. وی در حرکت سوم وزنه ۲۵۱ را انتخاب کرد که موفق به مهار آن نشد ولی با مجموع ۴۴۹ کیلوگرم به کار خود خاتمه داد و صاحب گردن آویز نقره شد.

هرچند که وزنه برداران با کسب ۴ مدال المپیک رکورد تعداد مدال‌های کسب شده توسط وزنه‌برداری در المپیک را شکسته و به نوعی بهترین نتیجه تاریخ ادوار این رقابت‌ها را به دست آوردند، اما از لحاظ کیفی توقع کسب نتیجه‌ای بهتر می‌رفت و اگر وزنه‌برداران ۸۵ کیلویی ایران نیز در حد و اندازه خود ظاهر می‌شدند چه بسا نتیجه‌ای استثنایی و شگفت انگیز توسط پولادمردان در لندن به دست می‌آمد.

وزنه برداری المپیک لندن

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید